Witamy w naszym muzeum!

  • 0

Serdecznie witamy w Wirtualnym Muzeum Ewangelicyzmu Mazur Zachodnich!

Celem jaki stawiamy przed naszą stroną jest pielęgnowanie, ochrona i promocja historii i tradycji Kościoła Ewangelickiego na Mazurach Zachodnich.

Prusy Książęce od 1525r., po sekularyzacji, stały się pierwszym w w historii luterańskim państwem i pierwszą ewangelicką diecezją.

Przez ponad 400. lat dzieje mazurskiej ziemi są nierozerwalnie związane z ewangelicyzmem. Po 1945r. po przymusowych wysiedleniach i prześladowaniach liczba mazurów zmalała do zaledwie kilku tysięcy. Dziś nasza ziemia wciąż usiana jest historycznymi pomnikami. Chcemy opisać, sfotografować i skatalogować  wszystko to co przetrwało, tak by uchronić nasze dziedzictwo przed zapomnieniem.

Na poniższych stronach znajdziecie Państwo artykuły, biogramy, zdjęcia, wywiady i inne materiały związane z ewangelicyzmem na Mazurach Zachodnich. Strona aktualizowana będzie na bieżąco i uzupełniana o kolejne materiały. Zajdą się tu również informacje dla turystów, którzy samodzielnie chcieliby odwiedzić opisane miejsca.

Jeżeli odkryli Państwo coś o czym jeszcze nie piszemy, serdecznie zapraszamy do kontaktu i współpracy.

W 2017r. obchodzić będziemy 500. lecie Reformacji, a w 2025r, taką samą rocznicę obecności ewangelików na Mazurach. Mamy nadzieję, że nasza strona wpisze się w uczczenie powyższych jubileuszów, przybliży historię, ale również świadczyć będzie o rozwoju Kościoła Ewangelickiego, który po trudnym powojennym czasie powoli lecz konsekwentnie rośnie i rozwija się.

Powstanie niniejszej strony było możliwe dzięki finansowemu wsparciu Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w ramach realizacji projektu „III Dni Gizewiusza”. Za niniejszą pomoc serdecznie dziękujemy!

Zapraszamy do zwiedzania!